„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć”.

Mark Twai

„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć”.

Mark Twain

W dniu 11 czerwca 2024 roku uczniowie klas IIa, IIb i IIIa uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Krakowa i Wieliczki. Uczniom towarzyszyły w charakterze opiekunów: Pani Danuta Papierz, Pani Ewa Kowalska, Pani Klaudia Wojtasińska-Świąć i Pani Anna Gradzik.

Odbyliśmy spacer po królewskim mieście, dawnej stolicy Polski – Krakowie oraz po solnych podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce.

W pierwszej kolejności udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, skąd podziwialiśmy widok na zakole Wisły. Na wzgórzu przywitała nas ziejąca ogniem rzeźba przedstawiająca legendarnego Smoka Wawelskiego.

Następnie obejrzeliśmy Zamek Królewski na Wawelu, Katedrę Wawelską, zabytkowe kamieniczki przy rynku i słynne Sukiennice. Poczuliśmy wyjątkowy klimat tego miejsca, spacerując uliczkami Starego Miasta, wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Następnie udaliśmy się do Kopalni Soli w Wieliczce, po której to oprowadzał nas przewodnik. Kopalnia ta ma blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór. Wchodząc w ten niesamowity podziemny świat zobaczyliśmy niecodzienne widoki, czyli piękne jeziora solankowe, komory solne, rzeźby i płaskorzeźby. Najpiękniejszą z komór jest Kaplica św. Kingi. Komora ta powstała w XIX wieku, w której to posadzkę wyrzeźbiono w jednolitej, solnej bryle, a sufit ozdabiają misternie wykonane z soli kryształowe żyrandole.

Nie mogliśmy wrócić do domu z pustymi rękami, więc zakupiliśmy kilka pamiątek.

Troszeczkę zmęczeni, ale zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do Kłobucka.

Wycieczka ta zostanie nam na długo w pamięci, ponieważ dostarczyła nam wielu niesamowitych wrażeń.